Menu

Mała Mi czyta

Książki w centrum uwagi mojego wszechświata

Księgarnia Koga w Gdyni

malamiczyta

Obecnie kupienie książki to nie problem. Księgarnia sieci Empik znajduje się w zasadzie w każdym trochę większym mieście, a jeżeli miasto jest duże to jest ich kilka, czasem nawet kilkanaście. Są dobrze zaopatrzone, możemy zamówić tam konkretną pozycję, nawet jeśli nie ma jej na sklepowej półce. Istnieje również wiele księgarń internetowych, mamy także dostęp do zagranicznych serwisów. Wygląda więc, że możliwości jako czytelnicy mamy ogromne a książkowy świat stoi przed nami otworem. To wszystko jest wspaniałe i z pewnością bardzo ułatwia życie, jednak mnie nie zawsze to pasuje. Co konkretnie? Nie podoba mi się brak bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem podczas robienia zakupów przez internet. Nie podoba mi się, że wiedza pracowników Empiku jest bardzo często ograniczona do tego, gdzie stoi jaka pozycja książkowa. Nie twierdzę, że nikt z nich nie ma zielonego pojęcia o tym, co mają w sklepie, jednak z pewnością nie są oni zatrudniani na podstawie ilości przeczytanych książek. Dlatego właśnie okropnie cieszę się, kiedy w Gdyni otwiera się księgarnia nie związana z żadną siecią. Jednym z nielicznych tego typu miejsca na księgarnianej mapie Gdyni jest Koga, którą będę Wam dzisiaj gorąco polecać.

Koga to maleńka księgarnia zlokalizowana przy ulicy Świętojańskiej 23, pomiędzy kawiarnią Playgroud a pierogarnią Trajtek. Trafiłam do niej już jakiś czas temu, może rok albo dwa. Moją uwagę przykuło wielkie - 50% na szybie. Z początku byłam przekonana, że księgarnia dopiero została otwarta i jest to chwyt marketingowy mający na celu przyciągnięcie klientów. Nic bardziej mylnego! Większość książek możemy kupić w cenie o połowę niższej niż ta, która widnieje na okładce. Czasem zdarza się, że jeżeli pozycja jest nowa lub po prostu niestandardowo wydana, jej cena jest od 10% do 40% niższa. Jednak nigdy, podkreślam NIGDY nie zapłacisz, drogi czytelniku, pełnej ceny książki. Co istotne, niższa cena nie wynika z uszkodzeń. Książki są nowe, nie używane!

W ofercie znajdują się reportaże, kryminały, poradniki, kryminały, powieści, trochę fantastyki oraz dość duży wybór książek dla dzieci i młodzieży. Kupimy tam również podręczniki oraz przewodniki. Słowem, każdy czytelnik znajdzie tam coś dla siebie, niezależnie od stopnia zaczytania.

Niewątpliwym plusem są panie, które są w stu procentach zorientowane, co znajduje się na półkach prowadzonej przez nie księgarni. Czymś absolutnie fantastycznym jest fakt, że z właścicielkami można porozmawiać, zapytać o poradę, wymienić się czytelniczymi doświadczeniami. Jest bardzo duża szansa, że nie doświadczycie tego w empiku lub innej księgarni należącej do sieci. Nie twierdzę, że to nie możliwe, absolutnie nie! Jednak w sieci panuje ciągły pośpiech, pracownicy wiecznie coś przestawiają i poprawiają. Oczywiście, służą pomocą, jednak dla mnie to nigdy nie będzie to samo. Lubię, kiedy wchodząc do księgarni właścicielka mnie kojarzy i pamięta, co ostatnio kupiłam. Pamięta, że często przychodzę z chłopakiem. I kojarzy, co on już czytał i co może w takim razie polecić. Bezcenne. 

Dwa tygodnie temu udało mi się kupić w Kodze przepiękne wydanie Hobbita - w prezencie mojemu chłopakowi, fanowi Tolkiena, na 25 urodziny. Książka jest duża, w twardej okładce, wydrukowana na dość dobrym papierze, z ilustracjami, objaśnieniami, mapami i różnymi dodatkami. Zapłaciłam za nią 30% mniej niż wynosiła cena na okładce. Dobry interes, prawda?

hobbitzobjasnieniamibiext12044169

Inne książki, które kupiłam jako stały bywalec Kogi:

- Instrukcja Obsługi Polski - Radek Knapp ( bardzo krótka książeczka o tym, jak my Polacy jesteśmy widziani innymi oczami, wydawnictwo Carta Blanca, seria Bieguny - polecam książkę o podobnej tematyce, zdecydowanie grubszą i obszerniejszą w spostrzeżenia Kraj z księżyca. Podróże do serca Polski autorstwa Michaela Morana )

- Cygan to Cygan - Lidia Ostałowska ( reportaż, wydawnictwo Czarne, wciąż czeka na przeczytanie )

- Uśmiech Pol Pota - Peter Froberg Idling ( również reportaż, wydawnictwo Czarne, całkiem nowy nabytek, więc również czeka na swoją kolej )

- Jeep - Tony Halik ( opowieść i podróży Tony' ego Halika )

- Imię Róży - Umberto Eco ( powieść )

 Polecam każdemu, szczerze i gorąco, ze względu na obsługę oraz wybór, a także - nie oszukujmy się - ceny. Bo przecież każda oszczędność to możliwość kupienia sobie kolejnej książki i cieszenie się nią w domu. A to już mili czytelnicy, nie ma ceny.

© Mała Mi czyta
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci